Urológia
Urológiai rendelés kedden és csütörtökön 16 órától.
A húgyúti betegségekre utaló panaszok nagyon jellegzetesek, amelyek orvoshoz kényszerítik a beteget. Ezek közül a legfontosabb a vérvizelés, mely okának felkutatása az alapvető vizsgálatokkal minden urológus feladata.
A felső húgyúti szervek (vese, húgyvezeték) betegségeire (lehetséges okai: daganatok, kő, gyulladás, fejlődési rendellenességek, sérülések) utalhatnak a tompa jellegű mozgással nem összefüggő és nem görcsös jellegű derék és a külső nemi szervek felé sugárzó fájdalmak.
- A beteg és a vizelet vizsgálata valamint a hasi ultrahangvizsgálat segítséget nyújthatnak a kórisméhez.
- A beteg sürgős kivizsgálását indokolja, ha a panaszokhoz láz és hidegrázás társul, mely a felső húgyúti szervekből a vizelet elvezetésének zavarát jelentik.
- Ezen betegségek a vese gennyes gyulladásai, üregrendszer tágulatai lehetnek vagy köves megbetegedést jelenthetnek.
Az alsó húgyúti szervek (húgyhólyag, prosztata, ondóhólyag, húgycső) és a külső nemi szervek (hímvessző, here, mellékhere, herezacskó) betegségeire utaló panaszok változatosak, a fennálló betegség súlyosságára nem utalnak. Gondos betegvizsgálat után elvégzett vér- és ultrahangvizsgálat segít a pontos kórisméhez.
Az urológiai szűrővizsgálatok fiatal kórtól kezdve elengedhetetlenek, a prosztata és heredaganatok korai felismerését is segítik. A prosztatarák korai felismerése érdekében 50 év felett mindenképpen évente ajánlott a férfiak urológiai vizsgálata, mely a beteg fizikális vizsgálatát, PSA és hasi ultrahangvizsgálatát jelenti.
Szakrendelés
A felső húgyúti szervek (vese, húgyvezeték) betegségeire
(daganatok, kő, gyulladás, fejlődési rendellenességek), utalhatnak a tompa jellegű mozgással nem összefüggő és görcsös jellegű derék és a külső nemi szervek felé sugárzó fájdalmak.
Ezek a panaszok a felső húgyúti szervekben kialakult betegségeket jelenthetik, melyet vizeletvizsgálat (teljes vizelet, bakteriológiai vizsgálat) és hasi ultrahangvizsgálat igazolhatnak. A további vizsgalatokra is felhívják a figyelmet.
A beteg sürgős kivizsgálását indokolja, ha a panaszokhoz láz és hidegrázás társul, mely a felső húgyúti szervekből a vizelet elvezetésének zavarát jelentik.
Ezek a betegségek a vese gennyes gyulladásai, üregrendszeri tágulatai lehetnek vagy köves vesemegbetegedést jelenthetnek.
A daganatok gyakran a beteg vizsgálatok során tünetmentes állapotban vagy hasi ultrahang és CT vizsgálatok során mellékleletként tűnnek fel.
A panaszok kialakulhatnak korábbiakban végzett hasi műtétek szövődményeként, következményeként is.
Az alsó húgyúti szervek (húgyhólyag, prosztata, ondóhólyag, húgycső) és a külső nemi szervek (hímvessző, here, mellékhere, herezacskó) betegségeire utaló panaszok változatosak, a fennálló betegség súlyosságára nem utalnak.
A húgyhólyag betegségére utaló vizelési panaszok nagyon jellegzetesek (gyakori, csípő vizelési ingerek, véres és fájdalmas vizelés, nehézvizelés), más és más súlyosságú megbetegedésre hívják fel a figyelmet mindkét nembeli beteg esetén.
A prosztata megbetegedéseinek is lehet kísérője a vizelési panasz. A beteg vizelési panaszai és a prosztata tapintási lelete alapján már eldönthető a kivizsgálás útja a pontos diagnózis felé.
A prosztata jóindulatú megnagyobbodása okozta panaszok miatt a betegek kérdőívet tölthetnek ki, de a vizeletvizsgálat, betegvizsgálat, külső nemiszervek vizsgálata, prosztata tapintása a vizeletáramlási és a hasi ultrahang vizsgálat elengedhetetlen.
50 év felett vérvétel PSA (prosztata specifikus antigén) vizsgálatra igen fontos, hiszen az emelkedett érték utalhat prosztatarákra, de értékét befolyásolják a prosztata illetve a vizelet kiválasztó rendszer gyulladásai illetve a jóindulatú prosztata megnagyobbodás, emiatt önmagában nem diagnosztikus értékű.
A prosztata rosszindulatú betegségének gyanúja a prosztata tapintási lelete, a PSA (tumor marker) vizsgálat eredménye vagy a csontmetasztázis hívhatja fel a figyelmet. A prosztatadaganatot igazolni prosztatabiopsziával vett szövetminta korszövettani vizsgálatával lehet.
A prosztatagyulladásnak akut formája hirtelen alakulhat ki, lázzal, változó súlyosságú vizelési panaszokkal. Előfordul, hogy a szövődmények (vizeletelakadás, prosztatatályog) miatt kórházi kezelésre szorul a beteg.
A prosztata krónikus gyulladása minden életkorban előfordulhat. Alhasi, heretáji, gáti fájdalmak, változatos vizelési és ejakulációs, erekciós panaszok jelentkeznek, impotencia is előfordulhat. A beteg kivizsgálása, teljes körű laboratóriumi, fizikális és ultrahang vizsgálatok eredményei alapján a kezelés eredményes lehet, de a beteg és az urológus részéről is hosszú idejű együttműködést igényel.
A külső nemi szervek megbetegedései gyakran már a beteg panaszai és a szervek megtekintése során felismerhetők. Az ultrahang vizsgálat a betegségek elkülönítésében nyújt segítséget és az eredményes kezelést is meghatározza.
A heredaganat, amely előfordulásának gyakorisága nő, fiatal férfiak körében a legnagyobb, gyakran a betegek önvizsgálata során kerül felismerésre (csomót érez a herezacskóban). Pontos diagnózist azonban vérvizsgálat (heretumor markerek vizsgálata) és az ultrahang vizsgálat biztosít.
Természetesen szakrendelésünkön nemcsak a betegséggel, panasszal rendelkező betegeket látjuk el, megjelennek egészséges, panaszmentes páciensek is. A panaszmentes, korai stádiumban felismert betegség jobban kezelhető. Ezért panaszmentes páciensek rendszeres urológiai szűrővizsgálata minden korosztályban elengedhetetlen. A szűrővizsgálatok a prosztata és heredaganatok korai felismerését is segítik. A prosztatarák korai felismerése érdekében 50 év felett mindenképpen évente ajánlott a férfiak urológiai vizsgálata, mely a beteg fizikális vizsgálatát, PSA és hasi ultrahangvizsgálatot tartalmaz.
Dr. Pánovics József egyetemi docens, Ph.d.
Szakképesítés
Urológus szakorvos
Munkám során gyakorlatot szereztem intenzív terápiából és az ultrahang alkalmazásából is.
Nyelvtudás
Angol Középfok
Orosz Középfok